Yaprak porselen olarak da bilinen laminate veneer tedavisi adını kullanılan takma tırnak kalınlığındaki plakalardan alır. Bu yöntem, dişlerin daha beyaz görünmesini ve diş bozukluklarının tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar. Peki laminate veneer nedir ve nasıl uygulanır?

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

Dişlere doğal bir beyazlık kazandıran kompozit laminate veneer tedavisinde öncelikle kişinin diş yapısı incelenir ve diş yapısına uygun plakalar belirlenir. Ardından diş yüzeyinden çok ince bir tabaka alınarak yerine daha önceden yapılmış olan plakalar yerleştirilir ve yapıştırılır. Bu işlem esnasında özel bir malzeme yapıştırıcı olarak kullanıldığından kaplamaların düşmesi diş yüzeyinden ayrılması mümkün değildir. Uygulama, kişinin kaliteli bir gülüşe sahip olmasını sağlar.

Kimler Bu Uygulamadan Faydalanabilir?

Laminate veneer yaptıranlar genellikle diş üzerinden antibiyotik kullanma veya kalıtsal nedenler gibi durumlarla dişlerinde renk bozukluğu meydana gelen kişilerdir. Ayrıca belirli bir düzeye ulaşan diş görünümü bozukluklarında da bu yöntem yapılabilir. Diastema kapama metodu olarak da ayrık diş görünümünün düzeltilmesi amacıyla laminate veneer tedavisinden faydalanmak mümkündür. Bu yöntem, rengi ya da dokusu bozulan dolguların daha düzgün bir şekle kavuşması için de yapılır. Ayrıca kırık veya aşınmış dişlere sahip olanlar da diş restorasyonu için gönül rahatlığı bu yöntemi uygulanabilir.

Plakalar Ne Kadar Süre Kullanılır?

Bu uygulamada kullanılan plakalar porselenden yapılır. Özel bir yöntem ile elde edilen plakalar hem lekelenmelere hem de aşınmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu plakalar, düzenli ve doğru bir ağız bakımı ile çok uzun yıllar kullanılır. Fakat herkes gibi laminate veneer tedavisinden faydalanan kişilerin de ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir.

Laminate Veneer Kaç Aşamada Yapılır?

İlk olarak diş yüzeyinin uygulamaya hazır olması gerekir. Bu sebeple uygulama öncesinde dişler temizlenir ve dişlerin ölçüsü alınır. Diş yapısına uygun olarak hazırlanan plakalar daha sonra yapıştırıcı bir ara madde kullanılarak hekim tarafından diş yüzeyine yapıştırılır. Tüm bunlar iki-üç seanslık bir tedavide gerçekleştirilir.